Static Regülatörler

Statik regülatör (Statik voltaj regülatörleri), yarıiletken teknolojisine sahip semikron marka tristörlerden imal edilmişlerdir. Mikroişlemci kontrolü ZVC-B Tekniği ile tristörler direk adresleme yöntemi ile tetiklenerek regülasyon sağlanır.

Günümüzde ki endüstriyel ve elektrikli cihazlar şebeke gerilim değişimlerinden çabuk etkilenmektedirler. Geleneksel regülatörler cevap hızı açısından yetersiz olduğundan alternatif olarak statik regülatörler geliştirilmiştir.  DAA tekniği ile yapılan regülasyon ile Şebeke gerilimi düzeltme sahası tipine göre,  düzeltme hızı yaklaşık 3.000 – 7.000 V/sn aralığındadır. Standart regülatör için düzeltme hızı 5.000V/sn dir.

Statik regülatörlerde kullanılan tristörler,  20 msn için normal çalışma akımının 10 katı kadar akım taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı anlık yüksek akım çeken motor vb. sistemlerde özellikle tercih edilmektedir.

Semikron marka tristör-tristör modül kullanılarak daha kaliteli performans elde edilmiştir. Bakır sargılı veya alüminyum sargılı regülatör üretimi ile kullanıcıya alternatifler sunulabilmektedir.

1 kVA – 3.000 KVA arası güçlerde üretim yelpazesine sahiptir.  Şebekenin durumuna göre, 110 – 230VAC, 110 – 280 VAC, 165 – 250 VAC, 180 – 280 VAC olmak üzere, 4 tip düzeltme sahasına sahip üretim seçenekleri bulunmaktadır. Çıkış regülasyon toleransı %1 ile %10 arası seçeneklerine sahiptir. Harici ortamlar için IP54 , insan güvenliği için  izole trafolu ve filtreli seçenekleri mevcuttur.

Makine imalatçıları, makinelerinin güvenli şekilde çalışmaları için kullanıcılara statik voltaj regülatörü önermektedir.

Statik regülatörlerin regülasyon cevabı grafiği

STATİK REGÜLATÖR REGÜLASYON EĞRİSİ

Yandaki şemada görüldüğü gibi, şebeke geriliminin değişik değerlerinde çıkış gerilimi değeri görülmektedir. Bu grafiğe göre regülasyon sahası dışında çıkış gerilimleri lineer olarak değişmektedir. Düzeltme sahası dışında regülatörünüzün cevabını aşağıdaki formüllerden hesap edebilirsiniz.

Vo4=(Vo/VH)*Vi2 ,    Vo3=(Vo/VL)*Vi1

.

Özel Tip Statik Regülatörler

Standart statik voltaj regülatörü dışında, özel regülatör üretimimiz mevcuttur. Özel regülatör talepleriniz için firmamız ile temasa geçmeniz durumunda, firmamız teknik kadrosu sizlere birden fazla çözüm sunacaktır.

TATİK REGÜLATÖR NEDİR? (ELEKTRONİK REGÜLATÖR NEDİR?)

Statik regülatör ise; yukarıdaki “statik” tanıma uygun olarak hareketli, mekanik parça içermeyen regülatör demektir. Statik regülatörler, tamamen yarı iletken teknolojisine sahip tristör- tristör modül grupları ile üretilmiştir. Bu özelliğinden ötürü elektronik regülatör olarakta isimlendirilir. Mikroişlemci ile regülatörün çıkış gerilimi sürekli örneklenerek, nominal değerden sapmalara göre DAA tekniğine göre uygun tristörler tetiklenerek çıkış gerilimi regülasyonu yapılır. 20 msn lik örnekleme periyodu sonunda karar verdiğinden, düzeltme süresi de 20 milisaniye olmaktadır. ARTSAN Statik regülatör devre şeması yanda görülmektedir. 

Özellikle motor tipi kalkış akımı gerektiren uygulamalar için çok iyi çözümdür. Sanayi de CNC makineler, matbaa makineleri, endüktif özellik gösteren makineler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Regülasyon trafosu olarak uygun güçte oto trafo kullanılır. Arıza durumlarında manuel bypass yardımıyla şebekeden çalışmaya devam edilir. İsteğe göre otomatik bypass üniteleri ilave edilmektedir. Düzeltme hızı avantajının yanı sıra boyut ve ağırlık olarak ciddi avantajlara sahiptir.

Tristörler alüminyum soğutucu üzerine monte edilerek, tristörlerin çıkardığı ısının atılması sağlanır. alüminyum soğutucunun yetmediği durumlarda fan desteği ile çıkan ısının hızlıca atılması sağlanır.

Statik voltaj regülatörü Trifaze ve monofaze olarak 1 KVA ile 3.000 KVA arası güçlerde üretilmektedir. 150 KVA üstü güçlerde buster trafosu kullanılmaktadır.