Servo Regülatörler

SERVO REGÜLATÖR

Servo Regülatör

Servo regülatör (Otomatik voltaj regülatörü) ; geleneksel ve yaygın kullanılan regülatör tipidir. Varyak, motor ve buster trafosu yardımıyla regülasyon (düzeltme) yapar. Evlerde, fabrikalarda, hastanelerde, elektrikli makinelerin bulunduğu her yerde, şebeke voltajını düzeltmek için kullanıldığı gibi UPS lerle beraber de kullanılır. Mikroişlemci kontrolü ile çıkış gerilimi TRUE RMS olarak örneklenerek ve  uygun düzeltme hızı seçilerek kararlı çıkış elde edilir.

Şebeke geriliminin durumunda göre, faz – nötr olarak 110-230V, 140 – 240V, 160 – 250V, 180 – 260V aralıklarında düzeltme seçeneğine sahip regülatörler tercih edilir. Standart olarak; faz-nötr 160 – 250V (faz – faz arası 275- 430 VAC) regülasyon sahasına sahip regülatörler üretilmektedir. Regülatörün düzeltme bandını tercih  ederken, şebeke geriliminin düzenli olarak belli aralıklarla ölçülmesi ve sonuca göre karar verilmesi yararlı olacaktır. Zira gereksiz yere geniş düzeltme bandına sahip regülatör tercihi, kullanılan materyallerin maliyeti sebebiyle gereksiz fazla ödenen para demektir.

SERVO REGÜLATÖR ÖZELLİKLERİ

İmalat çeşidine göre, düzeltme hızları statik regülatörlere nazaran  düşük olup 50V/sn ile 100V/sn arasındadır. Varyak motoru mosfetle  kontrol edilerek düzeltme hızları 200V/sn ye kadar çıkabilmektedir.

Servo regülatörler; opsiyonel olarak, gerilim düşük, gerilim yüksek, aşırı akım, aşırı ısı korumalara sahiptir. Varyak sargıları standart olarak bakır sargı olmak zorundadır. Ancak buster trafosu bakır veya alüminyum sargı olarak tercih edilebilir.